Moda na bieganie- od czego zacząć

Już od kilku lat obserwuję wielką modę na bieganie. Codziennie niezależnie od pory roku jeżdżąc po Krakowie widzę biegające osoby. Biegają wszyscy: młodzi, starzy, kobiety, mężczyźni, Polacy i obcokrajowcy… niestety przynajmniej 70% osób, które mijam, nie ma pojęcia o prawidłowej technice. Źle ustawione stopy, kolana, miednica, zgarbiona postawa, już nie mówiąc o tym w jakich butach niektórzy biegają. Zdarza się, że są rozlekotane tenisówki. Owszem zawsze cieszę się, gdy ludzie zaczynają się ruszać, ale należy to zrobić z głową.

Przyznam, że sama kilka razy zaczynałam bieganie nieświadomie. Niby miałam prawidłową postawę, ale przede wszystkim nie wiedziałam jakie tempo sobie narzucić. Kończyło się zawsze tak samo- pomimo całkiem dobrej kondycji wyrobionej w sali fitness i na siłowni, mdlałam po góra dwóch kilometrach. Dopiero szkolenie z wielkim autorytetem w dziedzinie biegowej otworzyło mi oczy. Wiele kilometrów minęło zanim zdążyłam przetestować wszystko na swoim ciele, zrozumieć, poczuć. Dziś pomimo kolana po operacji, kręgosłupa po wypadku i wielu innych przebytych kontuzji, biegam mniej lub bardziej regularnie, ale co najważniejsze świadomie. Na treningach personalnych oraz grupowych zajęciach biegowych uczę tych pierwszych kroków, wspólnie z klientami biegamy pierwsze świadome kilometry. Poniżej podzielę się dziś z Tobą moimi patentami na zdrowe rozpoczęcie przygody z bieganiem.

Od czego, więc zacząć bieganie, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Nie wolno po prostu wstać zza biurka, założyć pierwsze lepsze buty sportowe i pójść pobiegać. Jak dla mnie są dwa najważniejsze kroki do biegania.

Krok pierwszy Prawidłowa Postawa

Naucz się stać i chodzić z prawidłową postawą. Brzmi to może banalnie, ale niestety w dzisiejszych czasach bardzo trudno, szczególnie osobom pracującym za biurkiem, bardzo trudno nawet na chwilę utrzymać prawidłową postawę. Często jest to wręcz niemożliwe. Zanim więc zaczniesz biegać rozpocznij od zajęć pilates oraz rozciągania, stretchingu. W przeciwnym przypadku uprawiany sport tylko pogłębi Twoje wady postawy. Prowadząc siedzący tryb życia część mięśni się przykurcza, część nadmiernie rozluźnia. Z taką nierównowagą mięśniową stawy nie są w stanie pracować w prawidłowy sposób, a uprawianie jakiegokolwiek sportu w takiej sytuacji może prowadzić do zwyrodnień.
Wkrótce zapraszam na cykl artykułów poświęconych wypracowaniu prawidłowej postawy u osób prowadzących siedzący tryb życia.

Krok drugi Nie Spiesz Się

Zaczynając biegać poproś kogoś o towarzystwo. Niech ta osoba idzie szybkim krokiem, a Ty w tym samym tempie truchtaj zachowując wypracowaną wcześniej prawidłową postawę ciała. Wiem, że większości osób wydaje się to iście żółwie tempo. Jednak to właśnie jest trucht i od takiej prędkości powinno się zaczynać. Jeśli rozpoczynasz dopiero uprawianie sportu i masz słabą kondycję powinieneś na początku przerywać bieg marszem. Dopiero, gdy bez problemu będziesz w stanie bez przerwy przetruchtać parę kilometrów zacznij powoli przyspieszać.
Jednak pamiętaj, że najlepiej przynajmniej swój pierwszy biegowy raz spędzić pod okiem doświadczonego trenera. On najlepiej wyłapie Twoje wszystkie niedociągnięcia techniczne. Łatwiej jest wyrobić od początku dobre nawyki niż później zmieniać te złe.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Dlaczego nie powinniśmy rezygnować z rozgrzewki? Jak prawidłowo rozpocząć trening? Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Magnez a mięśnie Ćwiczenia na zgrabne pośladki Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Jak spalić więcej kalorii ćwicząc na bieżni? Cool down, czyli jak uspokoić organizm po treningu? 10 zalet jazdy na rowerze Najważniejsze zasady po bieganiu, o których musisz pamiętać Najczęstsze błędy po treningu 8 sposobów, by szybciej schudnąć jeżdżąc na rowerze Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie HIIT – trening dla profesjonalnych sportowców Trening w parze - zalety Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Najlepsze ćwiczenia na podniesienie biustu Najczęstsze problemy ze skórą osób, które regularnie trenują Cel – wyznanie prawdy samemu sobie Ryż, cena, policja, mięso – co mają ze sobą wspólnego? Najlepsze fryzury na siłownię Tak ćwiczą sławne modelki 3 pozycje jogi na bolące plecy Najpopularniejsze piosenki do słuchania podczas biegania

Popularne w tym tygodniu:

Sześciopak i brazylijskie pośladki Be!